PL
EN

Strona główna

85 lat Polskiego Związku Łuczniczego - Gala w Centrum Olimpijskim

[ 20-10-2012, 21:31 ]
85 lat Polskiego Związku Łuczniczego - Gala w Centrum Olimpijskim


Zarząd Polskiego Związku Łuczniczego dziękuję Wszystkim, a szczególnie pracownikom Biura Związku, którzy przyczynili się do organizacji Łuczniczej Gali z okazji 85 rocznicy powstania Polskiego Związku Łuczniczego 1927-2012.

W Gali uczestniczyło prawie 300 zaproszonych gości, którzy mięli okazję obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany materiał filmowy, a po tym wręczono odznaczenia resortowe, następnie Prezes Związku, Henryk Jurzak w imieniu Wielkiej Kapituły PZŁucz wręczył pamiątkowe statuetki wyróżnionym w sześciu kategoriach. Na zakończenie wszyscy obecni otrzymali imienne medale 85 - lecia.

za PAP:

Medaliści igrzysk olimpijskich, wśród nich Katarzyna Klata i Iwona Dzięcioł-Marcinkiewicz, mistrzostw świata i Europy oraz zasłużeni trenerzy i działacze uczestniczyli w piątek 19. października w  Gali Sportu z okazji 85-lecia Polskiego Związku Łuczniczego.

Na uroczystość do Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II przybyli ludzie, którzy przez dziesięciolecia tworzyli i tworzą historię tej dyscypliny w Polsce.

Listy gratulacyjne przesłali łuczniczej braci minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Z okazji obchodów Wielka Kapituła PZŁucz dokonała wyboru najlepszych zawodniczek, zawodników, działaczy, arbitrów i szkoleniowców w 85-letniej historii polskiego łucznictwa.

W gronie sportowców wyróżnieni zostali: wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata Janina Kurkowska-Spychajowa, Alicja-Ciskowska-Maciągowska, Maria Mączyńska, Irena Szydłowska, Jadwiga Wilejto, Katarzyna Wiśniowska, Milena Olszewska, Alicja Bukańska, Katarzyna Klata, Joanna Nowicka, Iwona Marcinkiewicz, Michał Sawicki, Ryszard Olejnik, Rafał Dobrowolski, Jacek Proć, Wojciech Szymańczyk, Grzegorz Targoński, Grzegorz Śliwka, Piotr Piątek, Jacek Dobrzyński.

Wśród trenerów 85-lecia znaleźli się Paweł Soliński, Stanisław Stuligłowa, Zygmunt Łotocki, Mieczysław Nowakowski, Adam Pazdyka, Zbigniew Trzaskoma, Jan Lach, Zigniew Kowalczyk, Tadeusz Purzycki, Józef Baściuk, Marian i Wiktor Pykowie, Aleksander Jabłoński i Wojciech Szymański.

Tytułem Senior-85 za całokształt działalności uhonorowany został m.in. olimpijczyk z Monachium (1972) oraz medalista igrzysk paraolimpijskich Tomasz Leżański.

Polscy działacze zapisali się złotymi zgłoskami w historii Międzynarodowej Federacji Łuczniczej (FITA), która powołana została do życia w 1931 roku z okazji mistrzostw globu we Lwowie. Polska była organizatorem także i drugiego czempionatu, rok później w Warszawie. Po latach, w 1991 roku najlepsi zawodnicy świata walczyli o medale mistrzostw świata na krakowskich Błoniach.

We władzach FITA zasiadali Mieczysław Fularski, Bronisław Pierzchała, Julian Lucjan Leśniewski, Stanisław Mazanowski, Stanisław Wecki, Kazimierz Filip, Wojciech Kamiński, Wiesław Makieła, Karol Hibner (długoletni członek i szef komisji medycznej FITA), Justyna Chmielewska-Uss i Zbigniew Dominikowski. Honorowym prezydentem FITA był Bronisław Kesling-Prugar.

Polski Związek Łuczniczy prowadzi szkolenie utalentowanej młodzieży w piętnastu okręgowych związkach łuczniczych.

W olimpijskim dorobku biało-czerwoni mają dwa medale. Srebrny zdobyła w 1972 roku w Monachium, kiedy łucznictwo, po 52-letniej przerwie pojawiło się w programie igrzysk, Irena Szydłowska. Brązowy wywalczyły w turnieju drużynowym w Atlancie w 1996 roku Joanna Nowicka, Iwona Dzięcioł i Katarzyna Klata. Kilkadziesiąt krążków przywieźli Polacy z mistrzostw świata oraz mistrzostw Starego Kontynentu, zarówno na otwartym stadionie jak i w hali, w kategoriach seniorów oraz juniorów.

"Moja łucznicza przygoda rozpoczęła się w 1953 roku w Krakowie. Pracowałam wtedy w Instytucie Odlewnictwa razem z moją koleżanką Wandą Michno-Pieniążek. I to dzięki niej trafiłam do grupy, którą opiekował się trener Marian Zgała. Uznał, że nadaję się do tej dyscypliny, bo moje strzały miały bardzo dobre skupienie" - powiedziała PAP jedna z najbardzie utytułowanych polskich łuczniczek, mistrzyni świata indywidualnie i w drużynie (1967, Amersfoort) Maria Mączyńska, która po 25 latach zakończyła karierę sportową w 1976 roku.

W 1968 roku wywalczyła dwa złote medale mistrzostw Europy w austriackim Reutte, gdzie na zawody przyjechał mieszkający w tym kraju jej brat Kazimierz Cugowski. Dotarł na tory, gdy odgrywano Mazurka Dąbrowskiego.

"Powiedział mi wtedy +Marysiu rywalizacji nie zdążyłem oglądnąć, ale zrekompensował mi to nasz hymn narodowy+" - dodała Mączyńska.

Łuczniczą galę zakończył występ artystów warszawskiego teatru muzycznego Roma oraz Buffo, którzy zaprezentowali program "Największe musicale świata".

Galeria:


KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY XIII Międzynarodowego Memoriału Mieczysława Nowakowskiego 26 - 27.05.2018 r. Warszawa
Krajowe:  Warszawa (PL)
Termin:   26-27.05
Konkurencje:
Klasyczna, Bloczkowa,
Kategorie wiekowe:
Seniorzy, Juniorzy, Jun. Młodsi,
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY XI I I Międzynarodowego Puchar u Beskidów I Children Poland - Żywiec Cup
Krajowe:  Żywiec (PL)
Termin:   08-10.06
Konkurencje:
Klasyczna, Bloczkowa,
Kategorie wiekowe:
Seniorzy, Juniorzy, Jun. Młodsi,